Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

W sobotę, 13 lipca, zakończył się rok szkolny 2018/2019. Podczas uroczystej akademii wręczono świadectwa, dyplomy i nagrody książkowe oraz Nagrody Dyrektora uczniom, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. Uczniowie klasy 3 gimnazjum, będący jednocześnie uczniami Gimnazjum Śródziemnomorskiego w Lublinie, otrzymali z rąk nauczyciela tejże szkoły, pana Pawła Kotuły, świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, który zdawali w kwietniu br. Tego dnia pożegnaliśmy 9 maturzystów, którzy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. W uroczystości wziął udział Konsul Generalny RP, pan Leszek Rowicki, który złożył podziękowania całej kadrze pedagogicznej za ich pracę na rzecz edukacji polskich dzieci mieszkających za granicą. Wręczył także list gratulacyjny dyrektor szkoły, pani Marcie Kiedrowicz, za wyróżnienie, jakie otrzymała w czerwcu w konkursie „Polonijny Nauczyciel Roku 2019” organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Akademię uświetnili swoim występem uczniowie z grupy tanecznej, którzy zaprezentowali zebranym polskie tańce ludowe. 

Co działo się w roku szkolnym 2018/2019? Oto krótkie podsumowanie wszystkich ważnych wydarzeń z życia szkoły:

• Włączylismy się w obchody 78. rocznicy Bitwy o Anglię, upamiętniając udział w niej polskich pilotów z Dywizjonu 303,
• wysłaliśmy dziesiątki kartek do bohaterów powstania warszawskiego w ramach akcji „Wyślij kartkę do powstańca”,
• przeprowadziliśmy zbiórki na rzecz potrzebujących dzieci walczących z nowotworami oraz dla dzieci z domów dziecka,
• z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności nagraliśmy teledysk do piosenki "Trzy słowa" – była to wspaniała inicjatywa fundacji Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku, w której nasza szkoła miała przyjemność uczestniczyć,
• przygotowaliśmy akademie z okazji Święta Niepodległości i Święta Konstytucji 3 Maja, a także konkursy, które uświetniły obchody naszych narodowych świąt: konkurs plastyczny pod nazwą "Historia biało-czerwona" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz konkurs recytatorski dla uczczenia 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
• zaprosiliśmy do szkoły teatr z Polski, który zaprezentował dzieciom przedstawienie pt. „Flinstonowie”,
• co miesiąc wręczaliśmy dzieciom dyplomy i odznaki Ucznia i Przedszkolaka Miesiąca - pomysł ten pochodził od naszej nauczycielki, pani Iwony Nowak
• obchodziliśmy andrzejki, mikołajki, Dzień Pluszowego Misia, Słodką Sobotę, walentynki, Tłusty Czwartek, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka
• po raz kolejny bawiliśmy się wspólnie podczas Festynu Rodzinnego
• zorganizowaliśmy koncert kolęd w wykonaniu wszystkich klas oraz charytatywne bale przebierańców dla dzieci i dorosłych,
• wzięliśmy udział w akcji NARODOWE CZYTANIE "Przedwiośnia", za co otrzymaliśmy podziękowanie od Pana Prezydenta, Andrzeja Dudy,
• 9 lutego 2019 roku po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbyła się studniówka,
• liczna, blisko 40 osobowa grupa, wyruszyła do Karpacza na zimowisko, które od kilku lat organizujemy z Biurem Podróży „Gramy dla dzieci”, a które w tym roku odbyło się pod patronatem Pierwszej Damy, pani Agaty Kornhauser-Dudy,
• nasza grupa taneczna wystąpiła w ratuszu miejskim na zaproszenie lokalnej organizacji Aawaz podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet, dzieci zaprezentowały też polskie tańce podczas spotkania z mieszkańcami Oswaldtwistle w Stanhill Methodist Church,
• nawiązaliśmy korespondencję z jedną ze szkół pod Toruniem, dzięki czemu uczniowie mogli pisać listy do swoich rówieśników w Polsce,
• gimnazjaliści z naszej szkoły ukończyli Gimnazjum Śródziemnomorskie w Lublinie, a pięcioro z nich podeszło w kwietniu do egzaminów gimnazjalnych – to wyjątkowe wydarzenie, bowiem w historii naszej współpracy ze szkołą z Lublina tylko ta piątka zdecydowała się napisać egzaminy w Polsce,
• kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku hasłem kampanii była ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Do naszej szkoły zaprosiliśmy jedną z większych w Wielkiej Brytanii organizacji, zajmujących się opieką i hodowlą wielu gatunków zwierząt – Zoolab,
• nawiązaliśmy współpracę ze szkółką piłkarską Wisła Kraków UK, dzięki czemu nasi uczniowie mogli trenować piłkę nożną,
• jak co roku wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Konsula Generalnego RP w Manchesterze dla szkół Północnej Anglii. Konkurs co roku organizuje Polska Szkola Ojczysta w Manchesterze we współpracy z Uniwersytetem Śląskim. A my z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że nasz uczeń, Bartosz Biczkowski, zdobył pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 12-16 lat,
• na przełomie maja i czerwca nasi uczniowie już po raz czwarty gościli w Lublinie podczas wymiany międzyszkolnej z Liceum Śródziemnomorskim, a w dniach 8-15 lipca gościliśmy w Accrington z rewizytą grupę uczniów z Lublina,
• w ramach współpracy z przedstawicielami różnych zawodów zorganizowaliśmy w szkole spotkanie z policją oraz z dietetykiem,
• w maju i czerwcu uczniowie klasy maturalnej przystąpili do egzaminów A-level z języka polskiego jako obcego, do których przygotowywali się przez dwa lata,
• podczas VIII Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych nauczycielka z naszej szkoły, pani Marta Kiedrowicz, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Polonijny Nauczyciel Roku 2019”
• nasi uczniowie, będący członkami drużyny harcerskiej i zuchowej z Blackburn oraz przedstawiciele grupy tanecznej wzięli udział w procesji Bożego Ciała w parafii NMP Królowej Polski w Blackburn,
• 29 czerwca wybrani uczniowie klas 4-7 zaprezentowali spektakl pt. „Mały Książę” w reżyserii jednej z nauczycielek, pani Karoliny Hudaniec.

Dziękujemy za kolejny wspólny rok! Do zobaczenia we wrześniu.

Czytelnia Rodziców

  • Dziecko jest jak walizka - znajdziesz w niej tylko to, co wcześniej tam włożyłeś
    W procesie wychowania dziecka rodzice napotykają różne kryzysy rozwojowe. Pierwszy określany mianem buntu dwulatka jest trudny, bo niespodziewany. Rodzice bardzo często mają poczucie, że ktoś podmienił ich słodkiego bobaska na dziecko wrzeszczące, kłócące się i mówiące wciąż "nie". Ostatnim kryzysem związanym z dzieciństwem jest z kolei okres dojrzewania. Te dwa…
  • Rola szkoły w rzeczywistości polonijnej
    Czym jest szkoła? W większości nie kojarzy się nam ona zbyt dobrze. Jest jakimś molochem, gdzie każdy walczy o swoje (choć często uczy współpracy). Nie mam zamiaru szkoły oceniać. Ani na plus ani na minus. Wybór każdego rodzica. ALE U dzieci dwujęzycznych za granicą sytuacja ma się inaczej. Placówka polonijna…
  • Jak zachęcić dzieci do mówienia po polsku
    Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chce im się odpowiadać w tym samym języku. Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale spotykając się, między sobą i tak rozmawiają po angielsku. Trudno się dziwić -…

Nasi partnerzy

krzewimy CommunityLanc      logo swp napis      logofootbalacademy     znaczek podaruj okragly400

PolskaMacierzSzkolnaslavicadance logo m      GiL logo      konsulatmanchestergodlo z podpisem        gramydladzieci elogopeda  v4 artistic Small

 

 

AGP logo