Próbna matura

23 marca 2019 uczniowie klasy maturalnej pisali próbny egzamin maturalny A-level z języka polskiego. Ten prawdziwy będą pisać w czerwcu br. Egzamin trwa 3 godziny. Składa się z trzech sekcji. Pierwsza sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, a zdający odpowiada na pytania do tekstu i określa podane stwierdzenia jako prawdziwe lub fałszywe. W drugiej uczeń tłumaczy tekst z języka angielskiego na polski.

Na sekcję trzecią składa się napisanie dwóch wypracowań. Uczeń wybiera dwa spośród podanych tematów zgrupowanych wokół czterech zagadnień:

1. Walka o niepodległość jako wątek w literaturze polskiej, 

2. Moralne i społeczne zagadnienia poruszane w polskim dramacie

3. Polacy i Polska w okresie drugiej wojny światowej

4. Polskie kino – Andrzej Wajda: ,,Popiół i diament’’ i ,,Człowiek z marmuru’’

Pisząc wypracowania, uczniowie opierają się na opracowanej na potrzeby egzaminu obowiązkowej liście lektur: A. Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika; S. Żeromski, Wierna rzeka, Rozdziobią nas kruki, wrony; E. Orzeszkowa, Nad Niemnem; B. Prus, Omyłka; A. Kamiński, Kamienie na szaniec; G. Zapolska, Moralność Pani Dulskiej; S. Mrożek, Tango, Emigranci; J. Słowacki, Balladyna; A. Fredro, Zemsta; L. Kruczkowski, Niemcy

Czytelnia Rodziców

  • Dziecko jest jak walizka - znajdziesz w niej tylko to, co wcześniej tam włożyłeś
    W procesie wychowania dziecka rodzice napotykają różne kryzysy rozwojowe. Pierwszy określany mianem buntu dwulatka jest trudny, bo niespodziewany. Rodzice bardzo często mają poczucie, że ktoś podmienił ich słodkiego bobaska na dziecko wrzeszczące, kłócące się i mówiące wciąż "nie". Ostatnim kryzysem związanym z dzieciństwem jest z kolei okres dojrzewania. Te dwa…
  • Rola szkoły w rzeczywistości polonijnej
    Czym jest szkoła? W większości nie kojarzy się nam ona zbyt dobrze. Jest jakimś molochem, gdzie każdy walczy o swoje (choć często uczy współpracy). Nie mam zamiaru szkoły oceniać. Ani na plus ani na minus. Wybór każdego rodzica. ALE U dzieci dwujęzycznych za granicą sytuacja ma się inaczej. Placówka polonijna…
  • Jak zachęcić dzieci do mówienia po polsku
    Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chce im się odpowiadać w tym samym języku. Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale spotykając się, między sobą i tak rozmawiają po angielsku. Trudno się dziwić -…

Nasi partnerzy

krzewimy CommunityLanc      logo swp napis      logofootbalacademy     znaczek podaruj okragly400

PolskaMacierzSzkolnaslavicadance logo m      GiL logo      konsulatmanchestergodlo z podpisem        gramydladzieci elogopeda  v4 artistic Small

 

 

AGP logo