Pobyt uczniów w Lublinie

28 maja 2017 8-osobowa grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami wyjechała do Lublina w ramach wymiany międzyszkolnej z zaprzyjaźnionym Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim. Wyjazd był doskonałą okazją do spędzenia w ojczyźnie tygodnia pełnego wrażeń i atrakcji. Podczas pobytu w Lublinie uczniowie mieszkali u rodzin uczniów lubelskiej szkoły, co zaowocowało nowymi przyjaźniami. Wzięli udział w lekcjach języka polskiego, historii i biologii i uczestniczyli w szkolnych warsztatach teatralnych. Odwiedzili lubelski Dom Słów, w którym odbyli warsztaty komiksowe oraz warsztaty introligatorskie. Mieli okazję zwiedzić Lublin, bowiem uczestniczyli w dwóch grach miejskich: „Lublin ze smakiem” oraz „Skarb w sercu miasta”. Odwiedzili też lubelską Trasę Podziemną. Ciekawym doświadczeniem był spacer po Lublinie śladami rodziny Hartwigów, połączony z czytaniem poezji autorstwa Julii Hartwig. Gimnazjaliści zwiedzili Muzeum Wsi Lubelskiej oraz odbyli wycieczkę jednodniową do Zamościa, w którym podziwiali Rynek Wielki, Rynek Wodny, Rynek Solny, budynek dawnej Akademii Zamoyskiej i Pałacu Zamoyskich z pomnikiem Jana Zamoyskiego, Katedrę, Bramę Lwowską i Lubelską oraz zabytki architektury militarnej tworzące węzeł obronny Twierdzy Zamość. Dowiedzieli się również, że w Zamościu mieszkali Marek Grechuta i Bolesław Leśmian. Na koniec wizyty w Polsce, grupa spędziła kilka godzin w Warszawie, gdzie zwiedziła Zamek Królewski i Stare Miasto.

Wrażenia uczniów:

"Wyjazd ten będę wspominał bardzo dobrze. Poznałem nowych ludzi oraz zwiedziłem dużo ciekawych zakątków."

"Było bardzo fajnie, za rok wracam. Ogólnie było super!"

"Niesamowita przygoda. Wracam za rok."

"Wymiana była wspaniała, poznałam wielu fajnych ludzi i liczę na to, że pojadę za rok."

"Wymiana okazała się lepsza niż mogłam sobie wyobrazić. Poznałam dużo fajnych ludzi i mam wspaniałe wspomnienia. Na pewno chciałabym wrócić."

"Rodzina była bardzo gościnna. Świetnie się dogadaliśmy już pierwszego dnia. Jedyne, czego brakowało, to kajaki, którymi pływaliśmy w zeszłym roku."

Czytelnia Rodziców

  • Dziecko jest jak walizka - znajdziesz w niej tylko to, co wcześniej tam włożyłeś
    W procesie wychowania dziecka rodzice napotykają różne kryzysy rozwojowe. Pierwszy określany mianem buntu dwulatka jest trudny, bo niespodziewany. Rodzice bardzo często mają poczucie, że ktoś podmienił ich słodkiego bobaska na dziecko wrzeszczące, kłócące się i mówiące wciąż "nie". Ostatnim kryzysem związanym z dzieciństwem jest z kolei okres dojrzewania. Te dwa…
  • Rola szkoły w rzeczywistości polonijnej
    Czym jest szkoła? W większości nie kojarzy się nam ona zbyt dobrze. Jest jakimś molochem, gdzie każdy walczy o swoje (choć często uczy współpracy). Nie mam zamiaru szkoły oceniać. Ani na plus ani na minus. Wybór każdego rodzica. ALE U dzieci dwujęzycznych za granicą sytuacja ma się inaczej. Placówka polonijna…
  • Jak zachęcić dzieci do mówienia po polsku
    Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chce im się odpowiadać w tym samym języku. Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale spotykając się, między sobą i tak rozmawiają po angielsku. Trudno się dziwić -…

Nasi partnerzy

krzewimy CommunityLanc      logo swp napis      logofootbalacademy     znaczek podaruj okragly400

PolskaMacierzSzkolnaslavicadance logo m      GiL logo      konsulatmanchestergodlo z podpisem        gramydladzieci elogopeda  v4 artistic Small

 

 

AGP logo